Role Play; oyundaki karaktere kendi kurgunuzla kattığınız karakteristik özelliklerle gerçek hayatı bir nevi oyunda canlandırmaktır. Role Play’e başlangıç için bu tanımı bilmek çok önemlidir. Role Play oyununda Konseptler ve Dış Mekan gerçek hayatla tamamiyle bağdaşmayabilir. Örneğin sunucumuzda konsept; Türk – İstanbul konseptidir. Fakat ne kadar sunucu modlarla ve objelerle desteklense de bu konsept GTA San Andreas’in mapinde geçmekte olup bu durum rollerinizi gerçek hayatla bağdaştırmanıza engel olmamalıdır. Role Play’in gerçek hayata bağlı bir oyun modu olması size çok farklı bir deneyim ve keyif sunacaktır. Ancak dikkat edin; kuralları tam bilmeden yapacağınız ihlallerin cezaları sizi oyundan soğutabilir. Bu yüzden yeni başlayan biri olarak her bir eyleminizde temkinli olun.

Roleplay’e Başlangıç

Öncelikle bu yazıyı okumadan önce sunucuya giriş yapma sorunlarınızı kendiniz ya da helper/admin desteğiyle çözün ve kafanızda bu anlamda tekniksel olarak hiçbir soru işareti kalmasın. Oyuna sorunsuz şekilde girebiliyorum diyorsanız okumaya devam edebilirsiniz. Önceki başlıkta Roleplay’in ne olduğunu anladık. Roleplay’e başlamak için öncelikle kendi kafamızda bir karakter belirlemeliyiz. Karakteriniz için iyi bir başlangıç yapmak istiyorsanız internetten biyografi örneklerine bakmanız önerilir ancak o kadar ayrıntıya gerek yok diyorsanız zihninizi hayallere açın. Örneğin kafamızda karakterimiz için Ankara’dan İstanbul’a çalışmak için gelmiş 23 yaşında bir genç bir adam olduğumuzu hayal edelim. Oyuna girdiğimizde gerçek hayattaki kişiliğimiz dışında bu karaktere göre oynamalıyız. İstanbul’a yeni gelmiş biri olarak etrafı bilmediğimiz için aradığımız şeyleri gördüğümüz diğer insanlara sormamız doğru olandır. Ancak ben sormam teknoloji boşuna mı var diyorsanız oyunda belirtilen komutlarla istediğiniz yerleri bulabilirsiniz. Oyundaki her bir rol gerçek hayata ve mantığa uygun yapılmalıdır. Bu nedenle yazdığınız bu komutun rolsel kavramı GPS cihazıdır. Birisi size konuşma sohbetinden “nerden buldun orayı?” diye sorduğunda konuşma sohbeti kısmından “/gps komutuyla” dememelisiniz.

IC – OOC Kavramı (Oyun İçi – Oyun Dışı)

Bir önceki paragrafımızın son cümlesinde anlatılmak isteneni anladıysanız sohbetlerin karakter içi sohbet – karakter dışı sohbet ayrılması size mantıklı gelecektir. Roleplay’in tanımından yola çıkarak; oyundaki rolleri kurgulanmış bir diziye, karakterimizi de dizideki oyuncuya benzetebiliriz. Şunu herkes bilirki; dizideki oyuncular gerçek hayatta dizide oynadıkları gibi hayatlarını sürdürmüyor. Siz de kendinizi bir dizide oynarmış gibi düşündüğünüzde gerçek hayatınızı diziye yansıtamazsınız, kurgu ne yöndeyse onu oynamak zorundasınız. Roleplay’de de rollerinizi aynı mantıkta yapmalısınız. Örneğin dizide konuşulanları Oyun İçi (IC) sohbete, dizi dışı hayatı Oyun Dışı (OOC) sohbete benzetebiliriz. Normal chat kısmından herhangi komut kullanmadan yazdığınız her şey IC sohbettir. Örneğin oyunda normal sohbet kısmından arkadaşınıza “TeamSpeak3’e gel” tarzı bir şey yazarsanız bu kural ihlali sayılır ve tespitinizde ceza alabilirsiniz. Siz arkadaşınıza Oyun Dışı yani Karakter Dışı bir şey söylediğiniz için bunu IC sohbet kısmından değil, OOC sohbet kısmından yazmalısınız. (/b TeamSpeak3 gel)  Elbetteki Oyun Dışı kavramı ‘GTA dışındaki şeyler’ şeklinde anlaşılmamalıdır. “TeamSpeak3 gel” yerine “gta dondu” şeklindeki ifadeleriniz de oyun dışıdır (OOC) yani rol dışıdır.

Oyun içinde IC sohbete dahil olan çeşitli komutlar vardır. Bunlar telsiz, fısıldama, portatif radyo, bağırma, sessizce söyleme gibi eylemleri içeren komutlardır. Sohbet öğelerinde içeriğin başında ve sonunda çift parantez “(( içerik ))” görüyorsanız bu içeriğin OOC olduğunu işaret etmektedir. Belirli koşullarda OOC sohbet kanalı olmadığında (Telsiz vs.) ya da bu kanalları kullanamadığınız durumda IC sohbetin sonunda çift parantez “ )) ” kullanarak IC kanalı OOC sohbet gibi kullanabilirsiniz. Belirtilen koşulların olmadığı durumda gereksiz yerde IC sohbeti çift parantezle OOC sohbet olarak kullanmamanızı ve bu chatleri amacı dışında veya yanlış şekilde kullanmamanızı öneririz. Aksi halde bu, ceza almanıza sebep olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here