Bu çözünürlükte bildirimler gösterilemiyor.

İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Konular - Deniz.

Sayfa: 1
1

Polis kimdir ve ne yapar?
Polis, kamu düzenini ve vatandaşın canı, malı ve temel hak ve özgürlüklerini korumakla görevli, yasa uygulayıcı bir çeşit kamu görevlisidir. Tüm ülkelerde polis kuvvetlerine veya polise benzer yetkiler ile donatılmış diğer güvenlik birimlerine rastlanır.


Bir mafyasınız. Polis Memuruna karşı tepkiniz nasıl olmalı?
Bir mafya üyesiyseniz, polis memuruna karşı temkinli yaklaşmalısınız. Sonucunda o sizin düşmanınız ve sizin bir illegal örgüt üyesi olduğunuzu öğrenirse, fişler kopar. Polis memuruna karşı, hoş dilli, sıcakkanlı ve hoşgörülü davranın. O da size öyle davranacaktır. Fakat polis memuruna hoş olmayacak şekilde davranırsanız, polis memuru bir süre zaafı sonrasında sizden şüphelenmeye başlar.Yakalanmak istemeyiz değil mi?


Memur sinirli ve sizde ona karşı haklı durumda olmaya çalışıyorsunuz.
Her insanın da bir duyguları olduğunu unutmamak gerek. Polis memurları gün boyunca karşılaştığı olaylar, psikolojik durumlar ve olası bir durumda ekibinde ki arkadaşıyla kavga etmesi sonucu sinirlenebilirler. Polis memuru sinirli ve sizi haklı olduğunuz halde kendi çapında haksız görüyor. Siz de bu durumu bertaraf etmek istiyorsunuz. Polis memuruyla tartışmanızda her zaman sakin olmalı ve empati kurmalısınız. Sonuçta sinirli bir polis memuru ve sizi o durumda gördü. Hoş diliniz ile polis memurunu yumuşatın ve ona olayı açık ve sakin bir dille anlatın. Şansınız yaver giderse polis memuru size karşı insiyatif kullanabilir fakat şanssız bir gününüzdeyseniz geçmiş olsun.


Bir suç işlediniz ve ekibiniz basıldı. Bu durumda ne yapmalısın?

Çoğu çete ve mafya üyelerinin en az bir kere karşılaştığı bir olaydır. Bir dükkana ya da mekana baskın yaptınız ve paraları kasaya dolduruyorsunuz. O sıra çok gerginsiniz ve kulağınıza siren sesleri geliyor. "Eyvah, ne yapacağım!" sorusu IC olmasa bile OOC aklınızdan geçer. Eğer dükkanın ya da mekanın arka tarafından kapısı ve kapının etrafı çevrili ise yapacağınız pek bir şey yok aslında. Hemen elinizi başınızın altına koyun ve yere yatın. Egonuzu yatıştırmaya çalışın, çünkü ne kadar polise karşı yardımcıl şekilde teslim olursanız o kadar cezanızın düşme olasılığı var. Polisler geldi ve kelepçelendiniz. İçinizden 10'a kadar sayın ve role uyum sağlayın.


Bir suç işlediniz ve ekibiniz basıldı. Bu durumda ne yapmalısın?

Çoğu çete ve mafya üyelerinin en az bir kere karşılaştığı bir olaydır. Bir dükkana ya da mekana baskın yaptınız ve paraları kasaya dolduruyorsunuz. O sıra çok gerginsiniz ve kulağınıza siren sesleri geliyor. "Eyvah, ne yapacağım!" sorusu IC olmasa bile OOC aklınızdan geçer. Eğer dükkanın ya da mekanın arka tarafından kapısı ve kapının etrafı çevrili ise yapacağınız pek bir şey yok aslında. Hemen elinizi başınızın altına koyun ve yere yatın. Egonuzu yatıştırmaya çalışın, çünkü ne kadar polise karşı yardımcıl şekilde teslim olursanız o kadar cezanızın düşme olasılığı var. Polisler geldi ve kelepçelendiniz. İçinizden 10'a kadar sayın ve role uyum sağlayın.
((Alıntıdır))
Hazırlayan : @Deniz Acar[Umut]

2
Sunucuya Yeni Başlayan Arkadaşlarımıza Özel Konu!

Sunucuya Hoş geldin!

Araç Kiralama!

Meslek Sistemi!

Yiyecek & İçecek İhtiyaç Sistemi!

Kıyafet Sistemi!

Elektronik Mağaza Sistemi!

Reklam Verme & İhbar Etme Sistemi!

Silah Ruhsatı Alma Sistemi!

Mermi Sistemi!

Gişe Sistemi Sistemi!

GPS Sistemi!

Silah Atölye Sistemi!

Nargile Sistemi!

2.El Oto Galeri Sistemi!

Benzin Bidonu Sistemi!

GÜNCELLENECEK...

Hazırlayan : @Deniz Acar[Umut]


@Denker Tekeli [Kaan]
konusundan esinlenmiş ve güncellenmiştir.

3


Merhaba arkadaşlar,bugün sizlere sıkıldığınız zaman yapabileceğiniz bir kaç rol önereceğim...

1- Eviniz de partiler verin. En azından 5-6 kişi katılacak olsa bile çok güzel şeyler çıkacaktır. Parti için hazırlıklar vs sizin 15-20 dakikanızı alacaktır. Kesinlikle eğleneceğinize eminim tabi yapabilir iseniz.

2- Polislerin olmadığı boş sokaklarda arkadaşlarınız ile iddia'ya girerek yarışabilirsiniz. 2-3 kişi olmak size eğlence sağlayacaktır.

3- Lunapark'a gidin. İlla dönme dolaba bineceksiniz diye bir şey yok. Rolsel olarak kuşlara simitler atabilirsiniz,rolsel olarak elinize oyuncak bir silah alıp balon vurma oyunu yaratabilirsiniz,penaltı çekme vs.

4- Bahçe sulama rolleri evi olanlara cidden ideal bir rol. Bahçe çimme makinesini alıp zararlı otları,büyümüş otları kesebilirsiniz. Veya çiçek ekip günden güne onu sulayabilir siniz.

5- Evli ev kadını rolü yapıyor iseniz,kocanız işe gider siz ise evde dizi izler,temizlik yapar,story RP ile çocuğunuz var ise ona bakarsınız ve kendi içinizde rol döndürürsünüz.Kız arkadaşınızı çağırıp güzel bir vakit geçirebilirsiniz.Kocanız işten dönmeden önce sofra kurar bunun gibi birçok şey yapabilirsiniz.Eğ-,evde tıkılıp kalmak istemiyorum diyenler,dışarısı sizin! Rol dönen bir yerler bulabilirsiniz.

6- Bir tekneniz var ise emotelerle her şeyinizi hazırlayın ve balık tutmak için denize açılın.

7- Bisiklet sürüp etrafta gezinin.

8- İş yeriniz var ise iş yerinde rol döndürün,kıyafet dükkanında %40 indirim vs.

9- Pazarcı rolleri yapın.

10- Evlilik rollerinede değişik bir hava katabilirsiniz. Neredeyse herkes nikah salonunda evleniyor. Onun yerine siz bir açık alanda, ormanlık ve göl kenarı bir yerde güzel bir düğün yapabilirsiniz. Hem halay çeker, hem eğlenirsiniz. Çok büyük rol döner. Nikah salonunda pek bir imkan olmuyor ve hemen /evlilikteklifi yapıp evleniliyor. Hiçte zevkli olmuyor şahsen.

11- Arkadaşlarınız ile bilek güreşi vs yapın.

12- Spor aktiviteleri yapın.(Futbol,basketbol,voleybol) vs

13- Çoğu şehirde kar yağmaya başladı,dışarıda kardan adam yapma rolleri vs.

14- Balon satma rolleri yapılabilir.

15- Sokak sanatçılığı yapma.

Ekleme yapılabilir...

@Deniz Acar[Umut]
((Alıntı vardır.))

4


Haber, Habercilik, Haberciliğin Temel Kavramları

HABER NEDİR?
Dün bilmediğimiz ama bugün öğrendiğimiz şeylerin her biri haberdir. İnsanların hakkında konuşacakları şeylerdir. Bir olayın raporudur, özetidir, gibi çeşitli öz tanımlamalar bulunmaktadır.

Haber gerçek olmalıdır! İlk kez duyduğunuz dedikodular veya söylentiler, doğruluğu ispatlanana kadar haber dönüştürülmez.

HABERİN 3 ÖNEMLİ ÖZELLİĞİ
*Zamanında verilmesi, sunulması.
*Okur/İzler kitlenin ilgisini çekmeli.
*Anlaşılır bir dille sunulmalı.

HABERİN TEMEL ÖZELLİKLERİ
*Haber günceldir. Yeni olmuş veya tekrar oluşan olaylar hakkındadır.
*Haber sistematik değildir. Ayrı olay ve oluşumlarla ilgilenir.
*Haber dayanaksızdır.
*Haber olay meydana gelmeden verilebilir.
HABER DEĞERLERİ
Herhangi bir eylemin hedef kitlelere ulaştırılması için içermesi gerekli özelliklere haber değerleri denir. Bir olayın haber olarak ele alınmasında bazı özelliklere sahip olması gereklidir.

*Zamanlılık              *İlginçlik
*Güncellik                *Nadirlik
*Yakınlık                  *Heyecanlılık
*Önemlilik               *Orjinallik ve  Gariplik
*İlgi Düzeyi

HABER ÖĞELERİ : 5N1K
Bir haberi oluşturan temel unsurlar 5n1k formülünde ifadesini bulan ve haber öğeleri olarakta bilinen 6 sorunun yanıtından oluşur. Bir haberin temel olarak şu sorulara yanıt vermesi beklenir.

*Ne                  - Ne oldu? Olay nedir?
*Nerede           - Olay nerede gerçekleştir?
*Ne zaman      - Olay ne zaman oldu?
*Neden            - Olayın nedenleri neler?
*Nasıl              - Olay nasıl gerçekleşti?
*Kim               - Olayın kahramanları kim?

BİRİNCİ EL KAYNAKLAR
Muhabirin bizzat olaya tanıklık ettiği, izlediği yada olayın içinde yer alan kişilere dayanarak yaptığı haberdir. Muhabirin  kaynağa telefonla ulaştığı haberler, röportajlar bu tip haber kaynaklarını oluşturur. Kaynak haberin kendisidir.

İKİNCİ EL KAYNAKLAR
Haber ajansları, kamu ve özel sektör kuruluşları, dernek, vakıflardan çeşitli yöntemlerle alınan bilgi, belge ve verilerle oluşturulan haberin kaynağıdır. Haber, 3. şahıstan alınır. Birinci kaynaklardan alınan bilgileri teyit etmeden kullanılabilecek en yararlı yöntemdir.

HABERDE DOĞRULUK
Haberin doğru olması, haberde verilen bilgilerin doğru olması anlamına gelir. Haberciliğin temel amacı, doğru bilgi vermektir. Yalan yada yanlış, gerçekdışı bilgi, dedikodu yada  fısıltıya dayalı bilgi haberde yer almamalıdır.

HABERDE GERÇEKLİK
Haber içeriklerinin görünen gerçeğe uygunluğunu ifade etmektedir. Haber yazım tekniğinin ve haberciliğin temel ilke ve kurallarına  uygun yazılmış, haber kaynağı gerçek olan ve görünür gerçekliği tanımlayan haberler gerçeğe uygun haberlerdir.

HABERDE OBJEKTİFLİK
Haberin objektifliği kavramı, haberin yansızlığını ifade eder. Objektiflik, haber olayını bireysel etkilerden uzak, doğruyu yansız bir düzenlemeyle olduğu gibi vermek ve  gerçeklerden ayrılmamaktır. Bir haber in objektif olduğunu  ileri sürebilmek için asgari üç koşulu  sağlaması gerektiği kabul edilir;
Netlik Unsuru; Habercinin kaynak göstermesidir.
Denge Unsuru; Farklı görüşlere eşit derecede yaklaşmaktır.
Eşit Alan/Eşit Zaman Unsuru; Farklı görüşlere  eşit şartlarda yer vermektir.

5
Bilgilendirme / Yanlış Bilinen Bir Konu!
« : 10 Eyl 2018, 23:15 »
İstanbul Emniyet Müdürlüğü Doğru Çevirme Yapılışı!Merhaba arkadaşlar ben Umut,Emniyette kendi isteğim üzerine Trafik birimine girdim. Girme sebebim bana göre en fazla rol dönen ve eğlenceli birim olması,şimdi Trafik biriminde uzun zamandır yapılan hatayı ve doğrusunu söyleyeceğim.
Şöyle;

İEM her iki şeridi kapatıyor ve durduk yere herkesi durdurup üstünü arıyor bu yanlıştır.

Doğrusu ise;
İEM,önce iki şeritten bir şeridi kapatacak bir şeritten normal araçlar geçecek diğer şeritte durdurduğu adamlardan ehliyet ruhsat istemek için kapatacak,üstünü arama durumu sadece nadiren çok şüphelilerde olur!

Bu İEM içindi, şimdi ise sivillerin yaptığı genel hatadan bahsedeceğim bugün çevirme yapıyorduk ve herkes alıştığı için direk kapattığımız şeride girmeye çalıştı neden aslında bu İEM'in suçu çünkü oyunculara böyle alıştırdı aslında böyle olmaz adama diğer şeritten geçin aranmayacaksınız diyorum bana neden çevirme değil mi bu diyor? Arkadaşlar çevirme her araca yapılmaz şüpheli gelen araçlara yapılır,bunu anlayın lütfen alta bir kaç örnek bırakacağım sadece polislerin yaptıklarını izleyin olayları değil...
[/color]


6
Kural İhlallerine Karşı Yapılması Gerekenler!
Hepimiz biliyoruz ki sunucuda sürekli kural ihlali yapan oyuncularımız oluyor ve sizlerde öfkeleniyorsunuz ve kontrolden çıkıyorsunuz, buna hiç gerek yok, aşağıdaki maddeleri uygular iseniz sıkıntı çıkmayacaktır.

Kural İhlallerine Karşı Yapılacaklar!

1. Kural ihlali yapan kişi belkide yaptığının yasak olduğunu bilmiyor olabilir. Bu yüzden önce kişiyi /pm den uyarmanız gerekli.

2. Kişi buna halen devam etmekte ise /rapor komutunu kullanın ve adminin rolü izlemesini bekleyin.

3. Admin yoğun ise ve bakmıyorsa gerekli ss'leri alın ve forumdan kişiye panel şikayeti açınız.


Kural İhlallerine Karşı Yapılmayacaklar!

1. Kural ihlali yapan kişiye asla pm'den rolünü sorgulamayın.

2. Kural ihlali yapan kişiye asla argo kelime veya hakaret etmeyin,bu durumda sizde suçlu olursunuz.

3. O kişinin kural ihlaline asla kural ihlali ile cevap vermeyin.

Arkadaşlar bunu çoğunuz yapıyor olabilirsiniz,fakat bu konuyu açma sebebim sabırlı olmanız ve kendinizide suçlu duruma düşmemeniz açısındandır.
@Deniz Acar

7
OOC Hapis Girmemek İçin Yapılması Gerekenler!
1- Genellikle legal oluşumlara girip legal takılın.
2- Politikaları düzenli bir biçimde takip edin.
3- Trolling, dm gibi bir olay gelirse sakinliğinizi koruyarak, küfür etmeden rapor atın.
4- IC de aşırı agresiflikten kaçının.
5- Aksiyon filmleri izleyip oyuna girmeyin ve gerçek hayattaki gibi davranın.
Aklıma geldikçe ekleyeceğim sizinde öneriniz var ise yorum atın!

8
Mesela IC bir şekilde konuşurken bir kelimeyi yanlış yazdınız ve bu hatayı yazdıktan sonra farkettiniz. /b kullanmaktan başka birçok IC yöntemimiz var aslında; IC olarak dil sürçmesi olduğunu belirtebilirsiniz veya öksürme emotesi yapıp IC olarak düzeltebilirsiniz...

Örneğin;

*Deniz Acar,koşarak arkadaşına doğru ilerler.
Deniz Acar: Kanka yeni bir avaç aldım.
*Deniz Acar,öksürür.
Deniz Acar: Pardon dilim sürçtü araç diyecektim.


VEYA

*Deniz Acar,koşarak arkadaşına doğru ilerler.
Deniz Acar: Kanka yeni bir avaç aldım.
Deniz Acar: **Öksürerek** Araç

Fakat yaptığınız hata karşı tarafı veya diğer kişileri rahatsız edecek bir hata değil ise bir sıkıntı olmayacaktr...
((Alıntıdır))

9
Bilgilendirme / Üslup Nedir?
« : 07 Ağu 2018, 22:35 »
Üslup

Üslup; anlatma biçimi, deyiş ya da yapış biçimi.

Peki "Üslubuna dikkat et" hangi durumlar için kullanılır?


Tartışma çıkarak, kişileri tahrik etmeye saptıracak, argo ve küfür kısaltması içeren, baltalayıcı, laubali hakarete varan durumlar için kullanılır. Yani sizi her eleştirene bu kelimeyi kullanamazsınız.

Sizi her eleştirine "cringe", "çöp", "boş konu", "DM'ci ailedensiniz." şeklinde cevaplardan kaçınınız. Örnek verecek olursak;


Bu ne saçma konu Allah'ım post kasmaya çalışıyor,cringe! . Bu;Yanlıştır.
Açıkçası benim hoşuma gitmedi,bana hitap etmiyor. Bu;Doğrudur.

Kişiler düşüncelerini beyan ederler, bu düşünceler aynı forumdaki kişiler tarafından eleştirilir veya desteklenir... Bu mesajları forumdaki kullanıcılar saygı ve üslup çerçevesinde değerlendirmek zorundadır. Forumda açtığınız her konu desteklenecek diye bir kural yok, açtığınız konular kimileri tarafından saçma bulunur, kimileri tarafından da haklı.
((Alıntıdır))

10
Bilgilendirme / Sunucudaki Bazı Komutlar!
« : 26 Ara 2017, 21:40 »
Bu komutları daha önce birisi paylaşmıştır bilmiyorum ama ben yeni oyuncular için tekrardan bilgilendirme açısından bir kaç komut paylaşacağım.

1. /yardim komutu serverda bilmediğiniz komutları görmeye yardımcı olur.


2. Konuşma komutları,serverde konuşmaya yarayan bazı komutlardır.


3. /girissure ve /gps komutları.


4. /hedefsifirla komutu.


5. /pmkapat komutu ile açma ve kapatma.


6. Araç id bakma komutları.


7. KGS açma ve araç dörtlü açma komutları.


8. Helper ve adminlere ulaşma komutları.


Başta söylediğim gibi kimlerin böyle bir konu açtığını bilmiyorum sadece yeni başlayan arkadaşlarımız görsün anlasın diye açıyorum.

Sayfa: 1