Asteroid Bennu en net haliyle görüntülendi

1
103

NASA’nın 800 milyon dolarlık misyonu Asteroid Bennu, numune alıp dünyaya geri getirilmesi için kullanılan OSIRIS-REX isimli uzay aracı tarafından net bir şekilde görüntülendi!

Asteroid Bennu, OSIRIS-REx tarafından fotoğraflandı!

Öncelikle Bennu’yu kısaca hatırlatmak gerekirse; bu asteroid, Dünya’ya çarpma olasılığının bulunduğu iddialarıyla insanlık için büyük risk yaratan asteroid olarak gündemdeydi.

Uzay bilimcileri tarafından son hesaplanan verilere göre, 2135 yılında Dünya’ya çok yakın bir mesafeden geçeceği fakat olası bir çarpışma riskinin bulunmadığıaçıklandı. Son olarak 518.16 metre çaplı asteroid,  Chicago’nun Willis Kulesiveya New York’un Özgürlük Heykeli ile neredeyse aynı uzunlukta.

NASA’nın da 3 Aralık tarihinde canlı yayınla paylaştığı asteroidin en net fotoğrafları OSIRIS-REx tarafından yakalandı. Uzay aracı bu görüntüleri 17 Ocak’ta, NASA’nın sürümüne göre NavCam 1navigasyon kamerasını kullanarak Bennu’nun yüzeyinin sadece 1.6 kilometre üzerindeyken çekti. Bu kamera, OSIRIS REx’in Bennu çevresindeki yörüngesini takip etmek için kullanılıyordu.

Bennu’nun güney kutbunun iki görüntüsünü de 1/700 saniyelik bir enstantane hızı ile yakalayarak muazzam görüntüler ortaya çıkardı. Nesne düşük bir çekim alanına sahip olduğu için uzay aracına herhangi bir zarar gelmeden, yörüngesi etrafında rahatlıkla görüntülenebildi. OSIRIS REx’in de 2023 yılında görevini tamamlayarak, Dünya’ya geri dönmesi planlanıyor.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here